Pokoje  • Spis tematów  • Dodaj nowy temat  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Pytania i problemy związane z nauczaniem KK, objawienia prywatne, tradycja...

Temat: czym jest stan łaski uświęcającej?

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Popełnienie jednego grzechu ciężkiego sprawia, że nie można przyjąć Komunii świętej. A tylko bycie w stanie łaski podczas śmierci "gwarantuje" nam zbawienie. W takim razie na przykład zjem mięso w piątek, a w sobotę umrę to trafię do piekła?
Drugie pytanie: skąd wiedzieć które grzechy są ciężkie, tj. uniemożliwiają przyjmowanie Komunii

Data dodania: 2018-09-14 00:45:17, autor: magdamagda

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Jest jeszcze czyściec☺
Czy Bóg, który jest miłością posłał do piekła kogoś, kto zgrzeszył i nie miał już możliwości spowiedzi? Oczywiście, że nie. On patrzy na wszystkie okoliczności. Jest sprawiedliwy i miłosierny. Nie wysyła do piekła bo ktoś nie mógł się wyspowiadać przed śmiercią

Do drugiego pytania masz linka:
http://www.teologia.pl/m_k/zag06-4g.htm

Data dodania: 2018-09-14 09:11:10, autor: kunka

ale jeśli zgrzeszył i miał możliwość się wyspowiadać, a tego nie zrobił

Data dodania: 2018-09-14 21:54:46, autor: magdamagda

Powtarzam, że nikt z nas nie jest Panem Bogiem. On nie potępią człowieka. Nie jest sędzią, który czycha na nasze potknięcie. Patrzy na nas z miłością i nas nią obdarza. Również, tego który nie wyspowiadał się jeszcze z grzechu- mimo, że miał możliwość. Czy zostanie wtedy zbawiony? Nie wiem, ale na pewno nie będzie potępiony

Data dodania: 2018-09-14 22:40:22, autor: kunka

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

1) Jeżeli człowiek nie zostanie potępiony to zostanie zbawiony i odwrotnie.
2) Wszyscy, którzy osiągają czyściec mogą być pewni swojego zbawienia.
Czyściec nie jest "trzecią opcją".

Człowiek, który nie jest odpowiednio przygotowany, by od razu trafić do Nieba, ale umiera w stanie łaski uświęcającej trafia do czyśćca. Na przykład jeżeli taki człowiek ma nieodpokutowany grzech, z którego został rozgrzeszony.
3) Jeżeli ktoś umrze w stanie grzechu ciężkiego to zostanie potępiony. (KKK 1033)

Data dodania: 2018-10-14 23:26:08, autor: PrzemyslawP

"W takim razie na przykład zjem mięso w piątek, a w sobotę umrę to trafię do piekła?"
Śmieszny ten grzech, bo cóż to znaczy nie jeść mięsa w piątek dla ludzi, którzy w ogóle go nie jadają? Przecież teraz jest taki trend, aby jeść tylko produkty roślinne.
Odnośnie mnie, to jadam produkty mięsne i bardzo pilnuję się w piątki, aby ich nie jeść. Kiedyś jak odśnieżałem chodnik w piątek i trochę brakowało mi sił, to zjadłem kawałek gorzkiej czekolady, aby mieć "power". Wtedy to w rozmowie z przechodzącą obok sąsiadką powiedziałem w krótkiej rozmowie, że musiałem się posilić czekoladą aby mieć siły. Ona na to, że przecież to grzech jeść czekoladę w piątek. Głupio mi się zrobiło. :(

Data dodania: 2018-10-28 11:20:30, autor: Bogusław

Ale od kiedy jedzenie czekolady w piątek jest grzechem? Wystarczy że nie jesz mięsa. Post piątkowy ma na celu wyrzeczenia się czegoś dla Jezusa. Lubię mięso, więc w piątek go nie jem. A nie wyrzeczenia się wszystkiego.
Co do ludzi, którzy nie jedzą mięsa wgl - to oni w tym przypadku wybierają inne wyrzeczenie.

Data dodania: 2018-10-28 12:51:38, autor: kunka

Też byłem w sumie zażenowany, że nie bardzo wiedziałem co odpowiedzieć tej starszej ode mnie sąsiadce.
W każdym razie mięsa nie jadam w piątki ale i tak uważam, że to nie wystarczy. No cóż jesteśmy tylko ludźmi. Akurat dziś w niedziele u sąsiada prace w domu idą pełną parą. Ktoś na dworze niemal od rana do tej pory tnie na maszynie jakieś deski podłogowe i nic sobie z tego nie robi, że to jest dzień święty (a jest już po 20 - tej).

Data dodania: 2018-10-28 20:21:08, autor: Bogusław

Znaczy, jeżeli dla Ciebie nie jedzenie mięsa w piątek jest za małym wyrzeczeniem to możesz coś dorzucić do tego. Akurat ta forma wyrzeczenia jest u nas przyjęta zwyczajowo, ale nie znaczy, że jedyną. Chcesz jeszcze czegoś się wyrzec dla Jezusa to to zrób. Ale pamiętaj też, że nie ważna ilość, a intencją, powód.

Data dodania: 2018-10-28 21:49:08, autor: kunka

Kunka, nie czepiaj się mnie. Odniosłem się tylko do tematu. Skoro chcesz rozszerzyć dyskusję, to przytoczę ci inny przypadek. Kobieta podczas spowiedzi świętej zaczęła narzekać, że mąż nadużywa alkoholu, że przez to w domu ma ciągle problem z tym problemy, że już nie ma siły. A co na to odpowiedział jej ksiądz? Domyśl się sama.

Data dodania: 2018-10-29 09:57:10, autor: Bogusław

Ja się Ciebie nie czepiam. Tylko wyjaśniam, że jak chcesz to możesz podjąć jeszcze dodatkowe wyrzeczenie. Sam powiedziałeś, że dla Ciebie nie jedzenie mięsa to za mało i ok. Nikt tego nie będzie krytykował. Chciałem tylko powiedzieć, że masz prawo do dodatkowych. Więc nie rozumiem twojego oburzenia. Ja nie miałem zamiaru się czepiać ani nic. Uznałem po prostu za stosowne wyjaśnić.
Ale jeżeli uznałeś to za czepianie się to przepraszam.

Data dodania: 2018-10-29 10:10:48, autor: kunka

Ok, przeprosiny przyjęte. To faktycznie nie Ty się mnie czepiasz a ta moja sąsiadka, która zarzuciła mi zjedzenie kliku kostek czekolady w piątek. Mięsa w piątki nie jadam, bo poszczę jak wielu katolików.

Data dodania: 2018-10-29 15:10:44, autor: Bogusław

No i na tym się skup. A sądiadkę olej. Ile jest takich, że "modli się do figury, a diabła ma za skórą"

Data dodania: 2018-10-29 17:07:29, autor: kunka

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Czy chcesz przez to powiedzieć, że nieznana Ci sąsiadka jest "z takich, że "modli się do figury, a diabła ma za skórą""?

Data dodania: 2018-10-29 21:31:55, autor: PrzemyslawP

Powiedziałem, że wiele jest takich. Nie znam tej sąsiadki więc wyraziłem opinię ogólną. A tu chodziło oto, że czepia się innych i wprowadza w błąd.
Tyle w tym temacie

Data dodania: 2018-10-29 21:40:09, autor: kunka

Dziękuję za odpowiedź.
Sąsiadka wprowadza w błąd być może po prostu dlatego, że sama jest w błędzie.

Data dodania: 2018-10-29 21:55:14, autor: PrzemyslawP

"Modli się pod figurą..." ma być. Wtedy się rymuje. Co się zaś tyczy tej sąsiadki, to bardzo poczciwa osoba.:)

Data dodania: 2018-10-29 22:20:17, autor: Bogusław