Pokoje  • Spis tematów  • Dodaj nowy temat  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Tu sprawy różne, nie związane z religią.

Temat: Historia pewnego ołówka

Uporządkuj w/g daty dodania Uporządkuj w/g wątków

Myślę, że warto przeczytać. Dzisiaj to usłyszałam.
Opowiadanie z książki Paulo Coelho "Być jak płynąca rzeka"-

Chłopiec patrzył, jak babcia pisze list. W pewnej chwili zapytał:
- Piszesz o tym, co się przydarzyło? A może o mnie?
Babcia przerwała pisanie, uśmiechnęła się i powiedziała:
- To prawda, piszę o tobie, ale ważniejsze od tego, co piszę, jest ołówek, którym piszę. Chcę ci go dać, gdy dorośniesz.
Chłopiec z zaciekawieniem spojrzał na ołówek, ale nie zauważył w nim nic szczególnego.
- Przecież on niczym się nie różni od innych ołówków, które widziałem!
- Wszystko zależy od tego, jak na niego spojrzysz. Wiąże się z nim pięć ważnych cech i jeśli je będziesz odpowiednio pielęgnował, zawsze będziesz żył w zgodzie ze światem.
Pierwsza cecha: możesz dokonać wielkich rzeczy, ale nigdy nie zapominaj, że istnieje dłoń, która kieruje twoimi krokami. Ta dłoń to Bóg i to On prowadzi cię zgodnie ze swoją wolą.
Druga cecha: czasem muszę przerwać pisanie i użyć temperówki. Ołówek trochę z tego powodu ucierpi, ale potem, będzie miał ostrzejszą końcówkę. Dlatego naucz się znosić cierpienie, bo dzięki niemu wyrośniesz na dobrego człowieka.
Trzecia cecha: używając ołówka, zawsze możemy poprawić błąd za pomocą gumki. Zapamiętaj, że poprawienie nie jest niczym złym, przeciwnie, jest bardzo ważne, bo gwarantuje uczciwe postępowanie.
Czwarta cecha: w ołówku nie ważna jest drewniana otoczka, ale grafit w środku. Dlatego zawsze wsłuchuj się w to, co dzieje się w tobie.
Wreszcie piąta cecha: ołówek zawsze pozostawia ślad. Pamiętaj, że wszystko, co uczynisz w życiu, zostawi jakiś ślad. Dlatego miej świadomość tego, co robisz.

Data dodania: 2013-06-27 23:45:24, autor: homine

Odpowiedz / Zaznacz / Zobacz rodzica

Aż sobie skopiuję :)

Data dodania: 2013-06-28 00:03:33, autor: Ad maiorem Dei gloriam

Ja też polecę to swoim dzieciom

Data dodania: 2013-06-28 17:50:04, autor: ---

Drogi Pawle, bardzo Cię proszę nie dawaj książek tego autora swoim dzieciom. Akurat ta bajka jest w porządku. Musimy jednak pamiętać, że wodę w studni zatruwa się niewielką ilością trucizny. Jego książki to kiepska i szkodliwa literatura.

Data dodania: 2014-05-31 19:36:04, autor: arenari

W sumie mogę tylko potwierdzić to co napisał Arenari :). To jest literatura "eklektyzmu" filozoficznego i religijnego synkretyzmu :)

Data dodania: 2014-05-31 21:28:24, autor: Robert

A co złego zawiera sama w sobie przytoczona historia? :)

Data dodania: 2014-05-31 23:45:08, autor: homine

Już napisałem, że ta historia, przynajmniej dla mnie, niczego złego nie zawiera.:)

Data dodania: 2014-06-01 00:15:46, autor: arenari

Ta akurat nic :). Ale np. w "Rycerzu Światła" jest kilka rzeczy, które mogą być - z punktu widzenia chrzescijanstwa - trochę rozmazujące jego istotę. BTW. ja nie mam nic przeciwko literaturze - żadnej :), jeśli zachowuje się zdrowy dystans miedzy odbiorcą, dziełem i autorem ;).

Data dodania: 2014-06-01 17:37:46, autor: Robert

Lepsze może niż Harry Potter, o niektórych bajeczkach dla dzieci nie wspominając. Przeczytałam kiedyś może 3 pozycje Coelho, nawet nie pamiętam jakie, bo dla mnie mimo wszystko te książki zupełnie nie leżą, są jakieś nijakie. Ale jeśli coś jest wartościowe, można to wykorzystać. Nie dla wszystkich może będzie to potrzebne, nie do wszystkich trafi, ale są osoby, którym pomoże.

Data dodania: 2014-06-01 21:08:47, autor: homine

"Ołówek zawsze pozostawia ślad. Pamiętaj, że wszystko, co uczynisz w życiu, zostawi jakiś ślad. Dlatego miej świadomość tego, co robisz." To bardzo dobra rada. Również wtedy kiedy sięga się po książki:)

Data dodania: 2014-06-01 21:16:12, autor: arenari

Każde spotkanie z drugim człowiekiem pozostawia jakiś ślad...i każdy nasz grzech, również pozostawia ślad.

Data dodania: 2014-06-01 22:02:35, autor: homine

Wiele lat temu próbowałem przeczytać Alchemika. Nie pamiętam dobrze, ale coś mi się wydaje, że Coelho ma, właśnie z zaakceptowaniem istnienia grzechu, problem. Nieważne. To po prostu są słabe książki . Z lektury Alchemika pozostało we mnie tylko przekonanie, że niczego dobrego po tym autorze nie należy się spodziewać.
Czasami trzeba napisać 100 stron prawdy, żeby uwiarygodnić jedną stronę kłamstwa. Jak się dobrze rzeczy ułoży, to te 100 stron pracuje na tą jedną. Coelho to to jest właśnie specjalista od takiej roboty.:)

Data dodania: 2014-06-01 22:54:59, autor: arenari

A ja czytałem kilka jego pozycji :)

Data dodania: 2014-06-02 12:02:12, autor: Robert

Jak się trochę ogarnę to wrócimy do tego tematu (pewnie pod koniec tygodnia). To mi wygląda na małą prowokację z Twojej strony i zamierzam na nią odpowiedzieć:). Na początek zapytam. A co zrobić z Indeksem Ksiąg Zakazanych? Czy miał on sens, słuszny cel, jakąś rolę do spełnienia? Czy dzisiaj miałby sens?

Data dodania: 2014-06-03 01:33:56, autor: arenari

A dlaczego prowokację :)? Różne rzeczy czytałem w życiu :). O Indeksie juz pisałem na forum a propos któregos z tematów o listach "zakazanych" zespołów, brzydkich wyrazów itp. rzeczy :) - nie jest to dla mnie temat ekscytujący.

Data dodania: 2014-06-03 09:34:56, autor: Robert

Sorka homine... a czytałeś może 11 minut?
Nie wiem ale mi się wydaje że ten cały Coelho obraża nature wiary chrześcijańskiej, że wymienie tylko modlitwę do Matki Boskiej na wstępie do książki opowiadającej jak to sobie pewna dziewczynka została prostytuką i miło jej się zarabiało pieniądze aż w końcu znalazła księcia z bajki któremu w nagrodę zrobiła.......

dla mnie wspominanie tego autora na forum Katolickim jest nie na miejscu....

Data dodania: 2013-12-16 01:04:12, autor: ---

dobrze że to tylko ołówek.... mogę użyć gumki żeby wytrzeć coś co mi się nie podoba....

Data dodania: 2013-12-16 01:05:39, autor: ---

Ja generalnie jego książek nie czytam, bo raczej mi nie leżą, ale uważam, że jeśli coś jest fajne i wartościowe, to mogę to wykorzystać :) "Historia ołówka" mi się spodobała :)

Data dodania: 2013-12-16 09:39:07, autor: homine