Pokoje  • Szukaj  • Blog  • Zaloguj się

Trzeba iść z czasem, postępem, osiągnięciami... jak głoszono w reklamie proszku do prania Pollena 2000. Swoją drogą ciekawe, kto jest tak stary, by ją jeszcze pamiętać? ;)

Wracając do sprawy. Dzięki wytężonej pracy mojego nieocenionego webmastera (pozdrowienia dla Jenny) forum doświadczyło radykalnych zmian. Streszczają się one w wyodrębnieniu działów tematycznych, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu rozmaitych problemów, które trawią nasze życie duchowe i zżerają umysł. Środowisko forum rozrasta się i choć nie osiągnęło jeszcze monstrualnych rozmiarów, to liczyć nas można już w setkach. Tak duże zainteresowanie cieszy i być może motywuje do wytężonej pracy... choć co do mojej osoby, to nie używałbym tak górnolotnych określeń ;)

Dziękując wszystkim za współtworzenie tej wirtualnej społeczności zapraszam do dzielenia się swoimi pytaniami, wątpliwościami, frustracjami i wiedzą - oczywiście w tym co dotyczy szeroko pojętego nauczania i życia Kościoła, czyli nas - uczniów Jezusa.

Wartą zauważenia nowością jest pokój Pomocy, w którym umieszczać możemy prośby o wsparcie modlitewne w konkretnych intencjach.

W miarę możliwości czasowych będę odpowiadał na pytania - zwłaszcza te, które dotyczą "mojej działki"

Zapraszam na nasze forum dyskusyjne!

x.Łukasz

konrad1960

login: konrad1960       Wyślij prywatną wiadomość  

wypowiedzi użytkownika:
  1. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    Przed chwila natknęła mnie myśl. Jeżeli ktoś jara, nawet nałogowo, to robi to z własnej woli. Ludzie rzucają zazwyczaj dlatego, bo wreszcie dochodzą do wniosku, ze nic im to nie dajes a tylko szkodzi.. Jeżeli ktoś zechce rzucić to rzuci. Znam wiele osób,...
    Data dodania: 2015-08-19 12:26:48

2. pytanie o mysli samobójcze
    Myślę, że jak powiesz w konfesjonale, że masz problemy i stąd te myśli, to ksiądz zrozumie. Naprawdę, spowiedź dużo daje. Człowiek wychodzi lżejszy. Nawet jeśliby się dopytywał, to możesz powiedzieć, że nie chcesz o tym mówić i powinien Cię zrozumieć....
    Data dodania: 2015-08-18 14:31:30

3. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    No mówi "pewnie by" a nie na pewno :/. W sumie nawet jeśli ktoś jest w nałogu, to i tak moze pomysleć "chce rzucić" i wtedy mimo, ze nie bedzie łatwo to rzuci. On tak nie myśli i chyba to nie moja wina, prawda? Czasami wydaje mi sie,...
    Data dodania: 2015-08-18 08:08:51

4. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    Muszę sobie to jakos wbic do głowy... Wszyscy mi mówią, ze to nie moja wina, ale nadal sie obwiniam...
    Data dodania: 2015-08-05 13:32:03

5. Stosunek seksualny po alkoholu
    A czemu stosunek po alkoholem miałby byc grzechem? :p mysle, ze jak powiedziałeś pieszczoty to ok...
    Data dodania: 2015-08-04 13:42:14

6. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    No szczersze to mi powiedział, że gdyby nie ja, to i tak by pewnie to robił... Gdyby palił z przymusu to by mogl poprosić o pomoc w rzuceniu, ale nic takiego nie było...Ale i tak sie obwiniam......
    Data dodania: 2015-08-03 23:55:44

7. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    Tylko kurczę, pomyślałem sobie, że nawet jak On rzuci, to będe sie obwiniał, że palił przez taki czas i ma juz lekko zniszczony organizm... Niby mówi, że to nie moja wina, że robi to bo lubi, ale to ja mu to pokazałem i ciagle czuje sie winny :/ niby...
    Data dodania: 2015-08-03 14:10:50

8. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    Dzięki Houston ;) masz racje. Mogę wziąć za przykład ciocie lub wujka, ktorzy palili i w końcu zmiany zechcieli i rzucili. Dodam jeszcze, że wolę go już szczerze nie upominać :/ bo i on i moi znajomi maja tego dosyć i już nie chce byc obiektem drwin :/...
    Data dodania: 2015-08-02 01:11:15

9. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    Pomoże ktoś jeszcze? Nadal o tym myślę.. :/ Wściekam się, że mimo, że mówiłem mu tyle, że robi coś szkodliwego i złego, on ma mnie gdzieś i robi to dla przyjemności, a mnie to jakby rani :/...
    Data dodania: 2015-07-31 15:22:53

10. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    Księdzu Łukaszu, pomoże mi ksiądz?...
    Data dodania: 2015-07-27 10:00:23

11. Wątpliwości
    Żarty nie są grzechem, jeżeli nie przesadzamy ;) pomyśl też tak jakby jakis Niemiec czy Rosjanin zażartował z Polaka :) jeżeli to takie żarty, że śmieją się obie strony, to nie ma sie czym przejmować...
    Data dodania: 2015-07-26 14:49:57

12. Wątpliwości
    Co do 1, to myśle, że jest ok. Przecież jeśli nie ma świadomości to nie ma grzechu :p
    2.no jeżeli wszyscy się z tego śmieją to raczej nie grzech. Ale jeżeli doprowadzasz do tego, że ktoś sie wkurza a Ty śmiejesz... Nie powinno tak być, ale i tak nie...
    Data dodania: 2015-07-26 08:33:10

13. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    No też myślę, że przydałaby się jeszcze opinia księdza Łukasza...
    Data dodania: 2015-07-25 23:52:05

14. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    Dziękuję Gosiu :)A jak myślisz.. czy nie będzie w tym nic złego, jeżeli wbiję sobie do głowy, że to nie moja wina? Bo czasami już nie wytrzymuje i próbuje sobie to jakoś wmówić.. Myślę sobie, że przecież wtedy nie wciskałem mu tego na siłę, że nie zaczął...
    Data dodania: 2015-07-25 22:22:51

15. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    Pomoże ktoś?...
    Data dodania: 2015-07-25 21:21:55

16. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    Powiedzcie mi, czy jeżeli On kiedyś zachoruje przez to czy coś, to czy to będzie też moja wina? Dodam jeszcze, że przypomniało mi się, jak z nim sie ostatnio spotkałem to mial fajki i kopcił jednego za drugim... dosłownie... byliśmy w większym gronie i...
    Data dodania: 2015-07-25 00:00:29

17. Przedstawianie się przy spowiedzi
    Z tego co wiem, to tylko wiek należy podać. Jakby coś, to ksiądz sie dopyta ;)...
    Data dodania: 2015-07-24 13:59:18

18. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    Ale jak myślicie, mogę sie o to obwiniać? :/...
    Data dodania: 2015-07-23 22:06:43

19. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    Dziękuje wam wszystkim :) a jak myślicie. Jak duża jest moja wina w tym, ze on nadal jara (nie wiem czy nałogowo, bo niby mowi, że jakby nie chciał to by tego nie robił). Bo ze mna pierwszy raz spróbował, ale nawet nie umieliśmy wtedy tego dokładnie...
    Data dodania: 2015-07-23 18:16:12

20. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    A powiedzcie mi. Czy to, ze ktoś popełnił grzech (nawet najcięższy) np Breivik. To osoba taka naraża sie na karę od Boga? Chodzi mi o sytuacje gdy żałuje. Np w przyszłości cos mu nie wyjdzie itp... Oglądałem ostatnio kilka filmów na faktach, gdzie ludzie...
    Data dodania: 2015-07-23 14:39:49

21. Nie wiem czy to grzech, czy nie
    Hmmm cieżko powiedziec na 100%. Jeśli te myśli sa podniecające to raczej grzech, chyba, ze sa przypadkowe i je odrzucasz ;)...
    Data dodania: 2015-07-23 08:31:58

22. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    Ale jak myślicie, to moja wina, ze to robi? :/...
    Data dodania: 2015-07-22 22:22:50

23. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    No go właśnie nic nie przekonuje... Mówiłem mu juz duzo razy ze bedzie chory, ze to szkodzi a On, ze o tym wie, ale i tak bedzie to robił bo tak mu sie podoba... Rozmawiałem o tym w konfesjonale juz ze 3 razy i księża mówili mi, ze tamto to były takie...
    Data dodania: 2015-07-22 16:22:10

24. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    Czyli niekoniecznie jest to moja wina? Bo w sumie gdyby on nie robił tego nadal, to wina była by tylko taka ze ja mu zaproponowałem... Jednak to on sie zgodził wewnętrznie, aby to zrobic... W sumie według mojego rozumowania to ja jakbym mogl to bym go...
    Data dodania: 2015-07-22 10:32:17

25. Ciągle skrupuły... Czy może słuszne wyrzuty sumienia? :/
    Witam. Pisałem juz kiedys o tej sytuacji na tym forum. Chodzi mi o to, ze jako młodzi spróbowałem z kolega palenia. Znaleźliśmy jakiegoś kiepa... (Nawet troche sam mi w tym pomógł) ale z tego co pamietam to ja chcialem mu tylko pokazać, ze umiem to...
    Data dodania: 2015-07-22 08:46:36

26. Czy przed bierzmowaniem trzeba iść do spowiedzi?
    Czyli to będzie świętokradztwo lub grzech?...
    Data dodania: 2015-05-19 14:54:05

27. Czy przed bierzmowaniem trzeba iść do spowiedzi?
    Czyli mogę być bierzmowany bez wzięcia...
    Data dodania: 2015-05-19 11:55:59

28. Czy przed bierzmowaniem trzeba iść do spowiedzi?
    Witam. Mam pytanie. Czy przed udzieleniem bierzmowania, trzeba być w stanie łaski uświęcającej? :)...
    Data dodania: 2015-05-18 20:03:35

29. Czy mogę się o to obwiniać?
    Dziękuję bardzo za pomoc...
    Data dodania: 2015-05-18 20:00:17

30. Czy mogę się o to obwiniać?
    Wyczytałem też, że zdarza się, że matka kociąt potrafi je zjeść... Działa instynktownie, bo np wyczuwa, że są chore czy coś... Obiwiniam się teraz, że przez to, że mnie tam nie było, pozwoliłem jej na to.....
    Data dodania: 2015-05-15 15:28:35

31. czy to grzech ciężki?
    1. Jak nie powstrzymujemy to tak.
    2. Ogólne same rozmowy na temat seksu raczej nie... są takie rozmowy np w szkole na WDŻ czy biologii. Jeżeli do tego jednak dochodzą myśli nieczyste, to może być...
    Data dodania: 2015-05-14 22:22:50

32. Czy mogę się o to obwiniać?
    Witam. Mam kotkę, która urodziła małe kocięta. W dniu, kiedy prawdopodobnie miała urodzić była bardzo nerwowa, szukała miejsca na poród itd. Bardzo chciała iść do zamknietego garażu, ale z rodzicami postanowiliśmy, że nie jest to dobre miejsce, i lepiej,...
    Data dodania: 2015-05-14 22:12:18

33. Przesadzam, czy powinienem o tym mówić?
    No ja oczywiście daje do obejrzenia itd, żeby sobie ocenił stan :) najchętniej to bym przetarł jakimś spirytusem, ale podobno nie wolno. Bardzo dziękuje za odpowiedź...
    Data dodania: 2015-04-26 21:45:29

34. Przesadzam, czy powinienem o tym mówić?
    Witam. Od razu powiem, że jestem skrupulantem. Sprzedaje koledze odtwarzacz mp4. Oczywiście, żeby nie mieć nic na sumieniu mówię o tym, gdzie są jakieś ryski itp. Przypomina mi się, że zdarzało mi się też czasami ten odtwarzacz ubrudzić, lub miałem go w...
    Data dodania: 2015-04-26 20:36:51

35. Czy to grzechy? :P
    No tak, ale to, że coś jest nielegalne, zabronione przez państwo to nie znaczy, że jest grzechem. Państwo może zabronić nam np spuszczać wodę po 22 w toalecie (tak jest chyba w Szwajcarii) ale grzechem to przecież nie jest.. :P Chodzi mi o to, że jeżeli...
    Data dodania: 2015-04-25 17:06:26

36. Czy to grzechy? :P
    Ale jeśli chodzi o 1. Nie chodziło mi tylko o ubrania. Ostatnio będąc w sklepie, gdzie są rzeczy z Chin, jest wiele rzeczy, które wyglądają jak markowe (być może są z tej samej fabryki) ale np nie mają znaczka. Albo mają znaczek, ale może są gorszej...
    Data dodania: 2015-04-23 13:01:48

37. Czy to grzechy? :P
    1. Czy kupowanie podróbek (np podróbka markowej koszulki, czy jakiejś innej rzeczy) to grzech?
    Jest kilka fajnych rzeczy (podróbek) które wyglądają praktycznie identycznie, ale na oryginalne mnie nie stać.......
    Data dodania: 2015-04-20 21:42:29

38. Jak radzić sobie ze skrupułami? Boje się, że Bóg mnie ukarze...
    No mi właśnie ksiądz w konfesjonale tez powiedział ze to zły duch chce mnie dołować... Ja mimo tego jakoś sie boje. W sumie gdyby nie było tej całej sytuacji z kolega to bym o tym nie myślał, gdyby ten kolega postanowił, ze nie chce palić to tez bym o...
    Data dodania: 2015-04-19 13:10:57

39. Jak radzić sobie ze skrupułami? Boje się, że Bóg mnie ukarze...
    A jeszcze mam jedno pytanie. Jak Bóg karze za grzechy? Bo raz słyszałem, że wymyśla karę w życiu doczesnym lub po śmierci, raz że np karą za palenie papierosów jest zniszczone zdrowie, za kradzież wsadzenie do więzienia itp i jak to do końca jest? Czy...
    Data dodania: 2015-04-18 22:29:12

40. Jak radzić sobie ze skrupułami? Boje się, że Bóg mnie ukarze...
    Czyli skoro mowi, ze to nie moja wina, ze gdyby chciał to by nie palił i to jego dobrowolna decyzja to tak mam myślec i sie tym nie przejmować? :)...
    Data dodania: 2015-04-18 08:36:38

41. Jak radzić sobie ze skrupułami? Boje się, że Bóg mnie ukarze...
    No bo On mi sam w sumie mowi, ze gdyby nie chciał, to by nie palił, ze robi to z własnej woli, a ja mimo tego sie przejmuje... Chciałbym po prostu zyc, jakby tej sytuacji nie było... Jak myślicie? Mogę mieć to jakby gdzieś skoro On mi tak...
    Data dodania: 2015-04-17 23:07:29

42. Jak radzić sobie ze skrupułami? Boje się, że Bóg mnie ukarze...
    Witam. Już kiedyś wspominałem o tej sytuacji. Chodzi mi mianowicie o to, że jak byłem młodszy, poszedłem z kolegą spróbować papierosa. Ja go wziąłem z domu. Nie pamiętam dokładnie jak to było, może go trochę namawiałem, ale na siłę czy przymus mu go nie...
    Data dodania: 2015-04-16 20:18:13

43. Czy to był grzech?
    Kurczę, mam strasznie wyrzuty sumienia... W sumie nie zadymilem autobusu, troche dymu mi z ust wyleciało... Ale myśląc logicznie to raczej nikt od tego nie umrze, ale takie myśli mam w głowie.......
    Data dodania: 2015-04-01 19:13:26

44. Czy to był grzech?
    Pomoże ktoś? Mam wyrzuty sumienia... Myśle, ze mogłem komuś zaszkodzić na zdrowiu a nawet moze ktoś przeze mnie...
    Data dodania: 2015-04-01 16:34:59

45. Czy to był grzech?
    Witam. Miałem ostatnio taka sytuacje. Czasami popalam. Rano czekając na autobus zapaliłem. Gdy autobus juz podjeżdżał wywaliłem peta, wypuściłem dym i wsiadłem. Gdy byłem juz w autobusie i Zacząłem oddychać , to z ust wyleciała mi jeszcze kilka razy taka...
    Data dodania: 2015-03-31 22:06:53

46. Sytuacja z dzieciństwa. Co z tym zrobić?
    No wtedy nie uznawałem tego, jako grzech ciężki. Bałem się konsekwencji u rodziców itp i uciekłem. Grzech ciężki jest też gdy był specjalnie.. a ja specjalnie w ten samochód nie wjechałem.. Jednakże źle sie czuję, że ktoś przeze mnie musiał wydać...
    Data dodania: 2015-03-19 19:03:42

47. Sytuacja z dzieciństwa. Co z tym zrobić?
    Witam. Przypomniała mi się sytuacja z dzieciństwa. Kiedyś jak jeszcze uczyłem się jeździć na rowerze, niechący się wywaliłem (probowałem jeździć bez trzymanki). Z tego co pamiętam, przywaliłem w dolny bok samochodu i karoseria się chyba trochę wgniotła.....
    Data dodania: 2015-03-18 20:48:56

48. Czy był to grzech?
    Witam. Dzisiaj rano gdy się modliłem, nagle wparowała mi do pokoju siostra i zapytała się robie. Ja jakos odruchowo przestałem sie modlić i powiedziałem, że nic. Ogólnie nie wstydzę się swoejj wiary, chodzę do kościoła, do spowiedzi, do Komunii, ale jak...
    Data dodania: 2015-02-28 09:35:02

49. Czy rozmowa z księdzem w konfesjonale, to tak jakby rozmowa z Bogiem?
    Ok dziękuję bardzo :) Mam nadzieję, ze szybko mi to wszystko minie :)...
    Data dodania: 2015-02-06 18:28:30

50. Czy rozmowa z księdzem w konfesjonale, to tak jakby rozmowa z Bogiem?
    Przed chwilą przypomniało mi się też, że wtedy jak palił to mówiłem mu żeby z tym skończył, ale on wtedy wg mnie robił to dla szpanu i palił przy nas. Powtarzałem mu to często a on się nie słuchał. Tak myślę, że z perspektywy jego osoby, sam jest sobie...
    Data dodania: 2015-02-05 22:50:20

51. włosy
    Nic złego w tym nie ma...
    Data dodania: 2015-02-05 22:40:58

52. Czy rozmowa z księdzem w konfesjonale, to tak jakby rozmowa z Bogiem?
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i, że wytrzymaliście te moje "marudzenie" " :) Dodam jeszcze, że spytałem się go ostatnio, czy gdyby nie ja to czy by palił, to odpowiedział, że pewnie tak i że robi to, bo lubi... Jakimś nie wiadomo jakim...
    Data dodania: 2015-02-05 20:36:14

53. Czy rozmowa z księdzem w konfesjonale, to tak jakby rozmowa z Bogiem?
    no na siłę nie wciskałem. Nie było tak: "weź bo Cie pobije czy coś", tylko czy chcesz, on: no nie wiem a ja (chyba): no spróbuj. I skonczyło się na tym, że pociągnął ode mnie kilka razy (jeszcze się chyba nie zaciągając. Może dla was wydaje się...
    Data dodania: 2015-02-05 18:46:20

54. Czy rozmowa z księdzem w konfesjonale, to tak jakby rozmowa z Bogiem?
    Przemyślałem sobie to wszystko. Z tego co pamiętam, to On nie zaczął jakoś od razu palić jednego za drugim, wgl wydaje mi się, że na początku robił to dla szpanu... Więc to nie moja wina. Skoro w konfesjonale powiedział mi o tym ksiądz (czyli tak jakby...
    Data dodania: 2015-02-05 17:30:31

55. Czy rozmowa z księdzem w konfesjonale, to tak jakby rozmowa z Bogiem?
    Houston, czyli myślisz,czemu mogę sobie z tym dać zupełnie spokój, nie myślec o tym i cieszyć sie życiem? :) w sumie gdyby nie chciał tego robić, to próbowałby z tym walczyć, najwidoczniej nie chce... A na to nie mam juz wpływu. Wystarczy, ze przy...
    Data dodania: 2015-02-04 17:07:46

56. pentagram
    Szczerze to według mnie nie jest to grzech. Nie twoja wina, że akurat taki telefon jest Ci potrzebny, i że taki jest na nim znaczek. Ew może kup jakiś case lub naklejkę i zaklej dla spokoju...
    Data dodania: 2015-02-03 21:23:03

57. Zdjęcia zmarłych
    Raczej nie......
    Data dodania: 2015-02-03 20:49:33

58. Czy rozmowa z księdzem w konfesjonale, to tak jakby rozmowa z Bogiem?
    No On raczej od 1 się nie uzależnił, bo nie zaczął palić zaraz jednego za drugim. Mówił mi też, że jak ze mna spróbował, to mu posmakowało i że to lubi... Skoro On lubi to robić i nie chce z tym skończyć, to nie jestem temu winien? :)...
    Data dodania: 2015-02-03 16:36:11

59. Czy rozmowa z księdzem w konfesjonale, to tak jakby rozmowa z Bogiem?
    Tylko właśnie nie wiem, czy mówi to na serio, czy nie. Myślisz,ile powinienem sie uspokoić i cieszyć sie życiem?...
    Data dodania: 2015-02-02 21:15:50

60. Czy rozmowa z księdzem w konfesjonale, to tak jakby rozmowa z Bogiem?
    Witam. Mam problem. Jestem chyba skrupulantem. Już kiedyś pisałem, jak to za czasów młodości namówiłem raz kolegę na zapalenie papierosa i On robi to do dziś (boję się, ze przeze mnie wpadł w nałóg). Ciągle obarczam się, że to moja wina. Mam doła, nie...
    Data dodania: 2015-02-02 19:17:34

61. Pytania dotyczące spowiedzi.
    1.Dodam jeszcze, że po spowiedzi, zawsze próbowałem jak najdłużej wytrzymywać bez grzechów. Ale jak ktoś już mnie namówił i napiłem się lub zapaliłem, to myślałem: co to za różnica, czy zrobiłem to raz, czy 3 razy.. i tak muszę się z tego wyspowiadać....
    Data dodania: 2015-01-30 14:23:44

62. Pytania dotyczące spowiedzi.
    Co do 3. to keidyś nie wiedziałem, że jest to grzech, ale czy np jak mam taką postawę: nie palę/nie piję od niedzieli, idę wteedy do spowiedzi (jakoś lepiej mi wteedy wytrzymać) to czy to też jest zuchwalstwo? ...
    Data dodania: 2015-01-28 19:53:02

63. Pytania dotyczące spowiedzi.
    Witam. Mam kilka pytań. 1. Muszę wyspowiadać się, że piłem alkohol i paliłem (nie mam 18 lat), cz muszę też mówić, że kupowałem alkohol i papierosy, czy wystarczy, że powiem, że paliłem i piłem?
    2. Często spowiadam się z alkoholu, bo często ktoś mnie...
    Data dodania: 2015-01-28 11:04:36

64. Fajki z przemytu.
    Dziękuję za odpowiedź. W sumie nikogo nie okradłem, tylko po prostu nie dałem zarobic...
    Data dodania: 2015-01-26 22:09:58

65. Fajki z przemytu.
    Witam. Kiedyś kupiłem papierosy z przemytu. Czy był to grzech, że w ten sposób państwo na mnie nie zarobiło, tylko jakiś napotkany handlarz?...
    Data dodania: 2015-01-25 20:01:53

66. Grzech przeciwko Duchowi Świętemu? + pytania dot spowiedzi i odpustu.
    A czy jak już popełniłem jakiś grzech lekki to nie mogę mieć odpustu...
    Data dodania: 2015-01-07 19:24:09

67. Grzech przeciwko Duchowi Świętemu? + pytania dot spowiedzi i odpustu.
    A na czym polega odpust cząstkowy?...
    Data dodania: 2015-01-07 17:28:14

68. Grzech przeciwko Duchowi Świętemu? + pytania dot spowiedzi i odpustu.
    No zdarzało mi się tak robić, ale nie byłem tego świadomy. Co do kary. Co mam zrobić, jeśli boję się, że Bóg mnie ukarze? Czy jeżeli będę miał odpust, np jutro pcozytam przez 30 min Pismo Świętę, to nie będę miał tej kary? :) Jakie to mogą być kary?...
    Data dodania: 2015-01-06 21:34:42

69. Grzech przeciwko Duchowi Świętemu? + pytania dot spowiedzi i odpustu.
    Witam.
    1. Ostatnio wyczytałem, że np grzeszenie w sobotę, bo i tak pójdę do spowiedzi jutro, jest grzechem przeciwko Duchowi Świętemu. Czy to prawda? Kiedyś np robiłem tak, że miałem grzechy nieczyste w sobotę, by w niedzielę się wyspowiadać, by móc jak...
    Data dodania: 2015-01-06 21:08:44

70. Czy dobrze nazwałem ten grzech?nczy Bóg mi wybaczył?
    No ja też uleglem presji kolegów wtedy. Nie wiedziałem, że czeatujac go robię źle. Czy to moja wina że dalej to robi? Czy to po prostu zły duch chce mi psuć humor?...
    Data dodania: 2015-01-06 11:03:52

71. Wyznawanie grzechu ciężkiego...
    Jeżeli zapomniałeś lub nie zdawałeś sobie sprawy to możesz iść wtedy, kiedy masz potrzebę. Jeżeli np byłeś wczoraj, to raczej nie musisz iść, no chyba, że popełniłeś jakiś grzech. Np załóżmy, że chodzisz raz w miesiącu, byłeś wczoraj i dzisiaj Ci się...
    Data dodania: 2015-01-05 23:25:38

72. Czy dobrze nazwałem ten grzech?nczy Bóg mi wybaczył?
    Dodam jeszcze: Znalazłem w internetcie cos takiego: http://www.fron.republika.pl/fazy_procesu_uzalenienia_od_nikotyny.html
    Czyli ze mną tylko spróbował. To, że chciał eksperymentować (kolejna faza) to jego...
    Data dodania: 2015-01-05 20:35:44

73. Czy dobrze nazwałem ten grzech?nczy Bóg mi wybaczył?
    Dziękuję za odpowiedź :) A jak byłem u spowiedzi, to mam już odpuszczone całkowicie grzechy? Są one całkowicie wymazane? Bo gdzieś słyszałem, że są wybaczone, ale kara...
    Data dodania: 2015-01-05 18:55:38

74. Wyznawanie grzechu ciężkiego...
    To zależy czy zatailes czy nie byłeś świadomy lub...
    Data dodania: 2015-01-05 16:12:23

75. Wyznawanie grzechu ciężkiego...
    U spowiedzi jesteś po to, by powiedzieć swoje grzechy, a nie żeby ksiądz się domyslal. Jeżeli zapomniales go powiedzieć, to musisz to zrobić w następnej spowiedzi, jeżeli celowo ukryles, spowiedź jest nieważna, jeżeli myślałeś, że to nie grzech, to wtedy...
    Data dodania: 2015-01-05 15:45:31

76. Czy dobrze nazwałem ten grzech?nczy Bóg mi wybaczył?
    Eh, dalej nie umiem sobie z tym poradzić :/ nie mogę cieszyć się życiem, bo te myśli ciągle wracają.. co mam zrobić? Jak myślicie. Czy da się uzależnić po niecały m...
    Data dodania: 2015-01-05 11:46:14

77. Czy dobrze nazwałem ten grzech?nczy Bóg mi wybaczył?
    Byłem u spowiedzi i ksiądz powiedział mi, że to wszystko to zły duch, który chce mi uprzykrzyć życie i, że powinienem te myśli odrzucać. I wydaje mi się to dużą racją. Wszystko zaczęło się w święta! Przypominałem sobie coraz to kolejne grzechy. Jak...
    Data dodania: 2015-01-04 19:32:23

78. Kilka pytań dotyczących Boga.
    Witam. Mam kilka pytań dotyczących Pana Boga.
    1. Czy Bóg karze za grzechy? Jak to jest? Czy to jest tak, że np dla złodzieja, karą jest pójście do więzienia, a dla narkomana, to, że będzie ciężko chory? Czy np może być taka kara, że np złodziej idzie...
    Data dodania: 2015-01-03 20:10:53

79. Czy dobrze nazwałem ten grzech?nczy Bóg mi wybaczył?
    Ok dziekuje...
    Data dodania: 2015-01-02 20:56:50

80. Czy dobrze nazwałem ten grzech?nczy Bóg mi wybaczył?
    Piorun, czyli myślisz, że to skrupuly? :) modlę się do Boga, aby dał mi odpowiedź i być może to Ty dajesz mi te odpowiedzi...
    Data dodania: 2015-01-02 18:28:56

81. Czy dobrze nazwałem ten grzech?nczy Bóg mi wybaczył?
    Bardzo dziękuję za odpowiedzi :). Macie może jakieś sprawdzone sposoby na skrupuły?...
    Data dodania: 2015-01-01 21:12:56

82. Czy dobrze nazwałem ten grzech?nczy Bóg mi wybaczył?
    Hmm? :) czy to tylko...
    Data dodania: 2014-12-31 01:27:23

83. Czy dobrze nazwałem ten grzech?nczy Bóg mi wybaczył?
    Czyli nie muszę się o to obwiniać?...
    Data dodania: 2014-12-30 11:15:28

84. Czy dobrze nazwałem ten grzech?nczy Bóg mi wybaczył?
    Co o tym myślicie?...
    Data dodania: 2014-12-29 20:41:55

85. Czy dobrze nazwałem ten grzech?nczy Bóg mi wybaczył?
    Znaczy sie to było tak, że jak nas kolega częstował (to było po tej sytuacji) to obaj nie chcieliśmy. Dopiero potem On zaczął...
    Data dodania: 2014-12-29 15:49:33

86. Czy dobrze nazwałem ten grzech?nczy Bóg mi wybaczył?
    Bardzo dziękuję Ci za odpowiedź :) Mam jeszcze jedno pytanie. Kiedyś nie byłem zbyt grzecznym chłopcem. Raz poszedłem z kolegą zapalić (to były takie początki buntu podczas dorastania). I trochę go namawiałem i też trochę spróbował. Potem już tak nie...
    Data dodania: 2014-12-29 15:01:51

87. Czy to jest grzechem?
    1 i 2 raczej nie :P słowo "anioły" nie jest chyba zakazane.. ;). Masz prawo mówić do siebie, tak mi się wydaje :P.
    Co do 3. Jeśli tego nie chcesz, ale masz skojarzenia to też nie powinien być grzech. Skoro masz nerwice i łatwiej Ci się...
    Data dodania: 2014-12-29 12:07:03

88. Czy dobrze nazwałem ten grzech?nczy Bóg mi wybaczył?
    Witam. Kiedyś gadajac z koleżankami na czacie, mówiłem im źeby mi wysyłały jakieś swoje zdjecia np w staniku czy cos. Teraz juz tego nie robię. U spowiedzi mówiłem, ze "miałem grzechy nieczyste". Spowiadałem sie wtedy odrazu z masturbacji. Czy...
    Data dodania: 2014-12-28 10:26:44

89. Wracanie do grzechów z przeszłości.
    Ok dzięki wielkie :D a odpowiecie mi jeszcze na to drugie pytanie? Było to jakos z rok temu. Poszedłem do spowiedzi, wyznałem wszystkie grzechy i przyjąłem potem Komunie. Wiedziałem jednak, ze zbliza sie impreza i pewnie będę tam spożywał alkohol...
    Data dodania: 2014-12-26 18:49:40

90. Czy taka spowiedź jest ważna?
    Pomoże ktoś?...
    Data dodania: 2014-12-26 12:48:07

91. Czy taka spowiedź jest ważna?
    Witam. To znowu ja. Cos ciagle przypominają mi sie rzeczy z przeszłości. Kiedyś poszedłem do spowiedzi przed impreza, na której wiedziałem, ze zapewne będę pił alkohol (jestem niepełnoletni). U spowiedzi powiedziałem wszystkie grzechy, rownież po niej...
    Data dodania: 2014-12-25 23:47:41

92. Wracanie do grzechów z przeszłości.
    zastanawiam się i myślę, że nie wiedziałem wtedy że to coś złego. Dodam jeszcze, że ta sytuacja przypominała mi się już kiedyś, ale uspokajalem się. Jakoś to sobie tłumaczyłem. Teraz jakoś nie umiem. Co robić w takiej sytuacji? Proszę o radę, bo zaraz...
    Data dodania: 2014-12-25 21:41:51

93. Wracanie do grzechów z przeszłości.
    Ok to jeszcze to sobie wszystko przypomnę,zastanowię się. Bo być może rzeczywiście to skrupuly. Pozdrawiam...
    Data dodania: 2014-12-25 14:55:12

94. Wracanie do grzechów z przeszłości.
    Nie no z masturbacji sie spowiadam. Chodzi mi o to, ze jak sie z nia bawiłem to mnie to podniecalio. Szczerze mówiąc to wstydzę sie tego mowić. Gdybym był w100% pewny, ze nie byłem tego świadomy, to wiem, ze nie musze mowić. Problem w tym, ze właśnie...
    Data dodania: 2014-12-25 13:35:05

95. Wracanie do grzechów z przeszłości.
    Czyli nie musze tego mowić u spowiedzi, bo Bóg mi juz to dawno wybaczył? :) jesteście na 100%pewni, ze to nie grzech? ;) jak mozna cos takiego nazwać, aby ksiądz nie miał mnie za zboczeńca, ale żeby zrozumiał. Bo zastanawiam sie, czy dla pewności nie...
    Data dodania: 2014-12-25 13:16:11

96. Wracanie do grzechów z przeszłości.
    Ej, a jakbym mógł nazwać ten grzech? Jakos tak fachowo, aby ksiądz zrozumiał o co chodził a nie miał mnie zaraz za jakiegoś zboczeńca? Bo myśle, aby powiedzieć to przy spowiedzi, żeby nie mieć potem wyrzutów sumienia, ze cos zatailem i żeby byc spokojnym...
    Data dodania: 2014-12-25 11:19:24

97. Wracanie do grzechów z przeszłości.
    Myślisz, że przesadzam? :/ być może masz rację. Ja niestety myślę tak, że jak nie powiem czegoś u spowiedzi, zrobię coś bardzo złego, to Bóg mnie ukarze. Czy Bóg karze ludzi? Kiedyś cały czas się zadreczalem pytaniami"czy to był grzech"itp,...
    Data dodania: 2014-12-24 23:58:56

98. Wracanie do grzechów z przeszłości.
    Kurczę. Dalej mnie to meczy. Szczerze mówiąc to nie pamietam czy wiedziałem ze to grzech, czy byłem świadomy :/ było to kilka lat temu i nie pamietam. Co robić w tej sytuacji? Bardzo proszę o pomoc, bo sumienie nie daje mi spokoju :/...
    Data dodania: 2014-12-24 23:09:57

99. Wracanie do grzechów z przeszłości.
    Szczerze mówiąc to nie pamietam dokładnie na 10000% czy wiedziałem ze robię zle, ale wydaje mi sie, ze tak było. Ale na pewno nie miałem takiej świadomość z konsekwencji grzechu ciężkiego. Gdy chodzę do spowiedzi, to zawsze mowię wszystko, co pamietam....
    Data dodania: 2014-12-24 21:50:08

100. Wracanie do grzechów z przeszłości.
    Witam. Mam taki problem. Przypomniała mi sie sprawa z przed kilku lat jak byłem młodszy. Pewnego razu z siostra przytulalem sie dla zabawy. Odczuwalem wtedy podniecenie. Nie przestawalem bo było to po prostu dla mnie przyjemne. Doprowadziło to w końcu...
    Data dodania: 2014-12-24 21:18:18

101. jaki grzech
    Skoro pod wpływem emocji to nie powinien być grzech :). Każdemu zdarza się krzyknąć czy coś przez emocje i raczej nie jest to grzech. Skoro żyjesz z nimi w zgodzie to wszystko ok. Jeszcze dla ulgi, możesz ich przeprosić np. zrobić herbatę czy coś i...
    Data dodania: 2014-12-23 12:21:10

102. Czy to grzech?
    Witam. Byłem ostatnio na imprezie i przypadkowo uderzyłem kolegę, troche go to bolało. Przeprosiłem, wszystko z nim ok, ale czy był to grzech? Dodam, że nie byłem wtedy do końca trzeźwy. Wiem, że upojenie się, było grzechem, ale czy to, że go uderzyłem...
    Data dodania: 2014-12-23 11:57:26

103. jaki grzech
    Jeżeli żałujesz i po kłótni przeprosiłeś rodziców, to nie powinien być do grzech ciężki...
    Data dodania: 2014-12-23 11:52:30

104. Czy to był grzech? Czy mam się z tego spowiadać?
    Dziękuje za odpowiedz :) a jeszcze jedno. Czy to prawda, ze w spowiedzi wystarczy powiedzieć tylko grzechy ciężkie, gdyż lekkie zostają dopuszczone...
    Data dodania: 2014-12-15 17:19:43

105. Zakupy w Niedziele
    Mi się wydaje, że nie jest to grzech ;) Jakbyś poszedł na zakupy, zamiast do kościoła to byłby to grzech, ale skoro byłeś, to nie widzę w tym nic złego ;) W sumie jest napisane, aby w niedziele odpoczywać. To też może być różnica, czy te zakupy były dla...
    Data dodania: 2014-12-14 22:21:24

106. Czy to był grzech? Czy mam się z tego spowiadać?
    Witam! Jestem nowy na forum. Mam problem. Zrobiłem coś, i nie wiem czy był to grzech. Ostatnio spotkałem się z kolegami. Jeden z nich wziął coś do palenia (było to chyba coś gorszego od papierosów). Nie palillem tego. Gdy kolega już wypalił (było ciemno)...
    Data dodania: 2014-12-14 21:10:14