5-15 września 2001

Grecja

Grecja to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów kraj w Europie. W skład jego stosunkowo niedużego terytorium (ok. 132 tys. km2) wchodzą południowa część Płw. Bałkańskiego oraz ponad 2.000 wysp rozrzuconych na morzach Egejskim i Jońskim. Zarówno losy tego kraju, jak i jego lokalizacja sprawiają, że natknąć się tu można na elementy kultury bliskowschodniej, śródziemnomorskiej oraz bałkańskiej. Ich wpływy, tak różne od siebie, widać tu na każdym kroku. Ojczyzna Homera to także kraj niezwykłej sztuki. To tu powstały takie posągi, jak Dyskobol Mirona, Doryforos Polikleta, Nike z Samotraki, Afrodyta z Milos, Umierający Faun - dzieła będące do dziś niedoścignionymi wzorcami. Tworzyli tu między innymi Fidiasz i Perykles. Ale sztuka grecka to nie tylko wspaniałe rzeźby, to również niezwykłe wazy czerwono- i czarnofigurowe, przepiękne mozaiki i urzekające ikony. To również kraj wspaniałej architektury, której obiekty zachowały się do dziś, mimo upływu setek, a nawet tysięcy lat. Warto zobaczyć jedyne w swoim rodzaju miejsca, takie jak: Nafplion - pierwszą stolicę Grecji, sanktuarium w Delfach - niegdyś siedzibę słynnej wyroczni Apollina, imponujące, zawieszone w chmurach, klasztory Meteora, zadziwiający akustyką teatr w Epidavros, ruiny władanego przez Agamemnona miasta Mykeny, a także górujący nad stolicą Akropol. Opowiadając o tym kraju nie sposób nie wspomnieć o jego krajobrazach. Te, podobnie jak historię, kulturę i sztukę, cechują kontrasty. Na turystów czekają w Grecji pełne uroku, klarowne, szafirowe wody mórz, a tuż obok wznoszący się na prawie trzy tysiące metrów masyw Olimpu, fantastyczne plaże: w jednych regionach szerokie, złote, piaszczyste, w innych zaś przybierające barwę od czerwonej do czarnej. Są tu wyspy soczyście zielone, wulkaniczne o ciemnych barwach, jak również sprawiające wrażenie ogromnej skały wystającej z wody. Znaleźć można miejsca pozbawione niemal zupełnie roślin, ale też olśniewające tysiącami kolorów i zapachów łąki. Dla wielu Grecja pozostaje jednak krainą bogów i herosów, nad którą z wysokości Olimpu czuwa Zeus, ojciec bogów... Otaczającymi ten kraj morzami włada Posejdon, zaś każdego dnia po nieboskłonie przemierza zaprzężonym w cztery konie rydwanem Helios, bóg Słońca. To świat fascynujących historii, w którym żyją pełni ludzkich namiętności i przywar Afrodyta, Dionizos, Eros, Hera, Eris...


Trasa Wycieczki

Katerini - Meteory - Delfy - Ateny - Loutraki - Mykeny - Nafplio - Epidavros - Korynt Starożytny - Achaja Claus - Wenecja

Zbiórka i wyjazd, nocleg05.09.2001Zbiórka wg informacji zawartych w cenniku (Tabela Odjazdów). Przejazd na Słowację lub do Czech, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.
Jazda non stop do Grecji06.09.2001Wyjazd do Grecji, przejazd przez Węgry, Serbię, Macedonię.
Przyjazd do Paralii, nocleg07.09.2001Przyjazd do Paralii-Katerini, zakwaterowanie w hotelu, ew. kolacja, nocleg.
Zwiedzanie Meteorów, nocleg08.09.2001Po śniadaniu (w drodze zwiedzanie źródeł Wenus) wyjazd do Kalambaki, zwiedzanie Meteorów, spacer po miasteczku, zakwaterowanie w hotelu, ew. kolacja, nocleg.
Zwiedzanie Delf, nocleg.09.09.2001Po śniadaniu (po drodze Termopile) wyjazd do Delf, zwiedzanie Świętej Drogi, Sanktuarium Apollina, Skarbca Ateńczyków, ew. Muzeum, przejazd do Aten, zakwaterowanie w hotelu, ew. kolacja, nocleg.
Zwiedzanie Aten, nocleg10.09.2001Po śniadaniu zwiedzanie: Akropol, świątynia Zeusa Olimpijskiego tzw. Olimpiejon, przejazd przez miasto (Stadion Olimpijski, Parlament, Łuk Hadriana, ew. Muzeum Archeologiczne), spacer po najstarszej dzielnicy - Place (uroczysta zmiana warty), przejazd do Loutraki, zakwaterowanie w hotelu, ew. kolacja, nocleg.
Zwiedzanie Argolidy, nocleg11.09.2001Po śniadaniu przejazd na Argolidę - wycieczka uznawana za najbardziej interesującą lądową wycieczkę w Grecji, (Twierdza Mykeńska, Nafplio, Teatr w Epidavros, Korynt Starożytny), powrót do Loutraki, ew. kolacja, nocleg.
Zaokrętowanie na promie do Włoch12.09.2001Po śniadaniu przejazd do winnic Achaja Claus, degustacja wina, możliwość zakupu, spacer po Patras, po południu zaokrętowanie na promie, wypłynięcie do Włoch.
Podróż promem13.09.2001Podróż do Włoch, ok. 32 godz.
Zwiedzanie Wenecji14.09.2001Przypłynięcie do Wenecji w godzinach porannych, zwiedzanie miasta (plac św. Marka, Bazylika, Canale Grande) po południu wyjazd do Polski, nocny przejazd przez Włochy, Austrię.
Powrót do Warszawy15.09.2001Przyjazd do Polski w godzinach popołudniowych.